Windows Update Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Birçok Windows uygulamacısının sıkça karşılaştığı Windows Update çalışmıyor sorunu bilgisayarın sürekli olarak güncel kalması, özellikle kararlı ve sağlıklı bilgisayar kullanımı bakımından oldukça önem taşımaktadır. Güncelleme işi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki manuel güncellemedir.

Fakat bu oldukça fazla vakit almaktadır. İkincisi ise otomatik güncelleme çeşididir. Bu çeşit daha faydalıdır. Bu esnada ise Windows Update çalışmıyor sorunu ile bolca karşılaşmak mümkündür. Peki, Windows Update Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü nasıl çözülür kısaca göz atalım.

Windows Update Çalışmıyor Sonunu Nedir?

Windows Update programı zaman zaman bilgisayarın güncel kalmasını sağlamak amacı ile otomatik indirmeler gerçekleştirmektedir. Bu esnada oluşan güncellemeleri kontrol altına alarak kapatmanız mümkündür.

Bu işlemi manuel olarak yada hizmete bağlı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki gerekli güncelleştirmeler zamanla yapılmazsa, bilgisayarın performansı her geçen gün düşer ve güvenlik açıkları meydana gelir. Windows Update sorunu ile bir hata kodu alarak yada hiç bir şey göremeyerek de karşılaşmanız mümkün.

Windows Update Çalışmıyor Sorununun Çözümü

Bu sorunların çözümünü birkaç yöntem ile halletmeniz mümkün. Fakat bunları yapamayacak gibi olursanız bilgili bir kişiden yardım almalısınız.

Çözüm yollarında;

  • Windows Update hizmetinin yeniden başlamasını sağlayın
  • Depolama alanını kontrol edin
  • Windows Update’de oluşan sorunları giderin
  • CMD yardımı ile sorunu çözün

Yukarıda yer alan adımlar ile sorunu rahatlıkla çözmeniz mümkün.

Windows Update’yi Yeniden Başlatın

İlk olarak Windows ayarlarına giriş yapın. Karşınıza çıkan sayfada güncelleştirme ve güvenlik yazısına tıklayın. Çıkan sayfada alt kısma inin ve güncelleştirmeleri 7 günlüğüne duraklat adlı tuşa basın.

Bilgisayarı yeniden başlatın, güncelleştirme ve güvenlik sekmesine giriş yapın. Son olarak güncelleştirmelere devam et yazısına tıklayın. Eğer ki geçici oluşabilecek bir problem ile karşı karşıya kaldıysanız bu yöntem sorununuzun tamamen çözülmesine yardımcı olmuş olacaktır.

Depolama Alanını Kontrol Altına Alın

Windows işletim istemine bağlı olan diskte 10 GB’dan çok daha az depolama alanı kalmış ise dosyalarınızı silerek bu alanın genişlemesine yardımcı olmalısınız. Depolama alanını açtıktan sonra Windows Uptade’yi yeniden başlat aşamalarını kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu