YouTuber olmadan önce bilmeniz gerekenler

Birçok kişi internet üzerinden videolarını çekerek büyük bir kitleye hitap etmek ve para kazanmak ister. Bu iş oldukça zevkli görünür ve oturduğunuz yerden para kazanacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak durum tam olarak böyle değil.

Bu konuya ilginiz varsa ve gerçek bir Youtuber olmak istiyorsanız, ilgilenmeniz gereken birçok konu ve çalışmanız gereken uzun bir zaman olacak. Bu yazımızda Youtuber olmak gibi bir hayaliniz varsa, bu işe başlamadan önce bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla anlatacağız.

Ayrıca bakınız: Twitch yayını yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Youtuber Olmadan Önce

Youtuber olmadan önce izlemeniz gereken birçok yol olduğunu ve bu yolun hiçte kolay olmadığını unutmayın. Bu süreçte bazen vazgeçmenin eşiğine gelebilir ve bu serüveni yarıda bile bırakabilirsiniz. Bu yüzden sadece bu işi gerçekten istiyorsanız başlayın. Yoksa umutsuzluğa kapılmanız ve üzülmeniz içten bile değil. Şimdi detaylarıyla bir Youtube kanalı oluşturmanın ve Youtuber olmanın süreçlerini inceleyelim.

youtuber 1

Kanalınızı Oluşturmak ve Düzenlemek

Her Youtube kanalının kendine özel bir kategorisi ve teması bulunmaktadır. Sizin de öncelikli olarak yapmanız gereken kanalınızı ne amacıyla açacağınızı belirlemektir. Her telden çalan Youtube kanallarının tutma ve belirli bir kitleye ulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Kategoriniz belliyse bu kategoriye uygun bir kanal ismi bulmalısınız.

Daha sonrasında ücretsiz bir şekilde kanalınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonrasında yapmanız gereken kanalınız için grafiksel ögeleri hazırlamaktır. Kanalınız için bir logo, kapak fotoğrafı, intro, outro gibi görsel ögeler hazırlamanız gerekiyor. Ne kadar kaliteli görsel ögeler hazırlarsanız kullanıcıların dikkatini o kadar çok çekersiniz. Bu konuda oldukça uzman değilseniz kendinize bir ortak bulabilir veya uzmanlara başvurabilirsiniz.

Kanalınızın içerisinde bulunan hakkımda bölümüne kısa bilgiler yazmalı, kanalınızın sosyal medya hesaplarını oluşturarak eklemeli ve bunları kanalınıza güzel bir şekilde yerleştirmelisiniz. Böylece daha profesyonel ve ilgi çekici bir kanala sahip olursunuz. Buradan sonra kanalınızı sosyal medya hesaplarından tanıtın ve tüm hesaplarınızı kanalınız ile entegre bir şekilde kullanmaya özen gösterin.

Gerekli Ekipmanlara Sahip Olmak

Hangi konularda video paylaşacağınızı belirlediyseniz ve ilk aşamayı başarıyla geçtiyseniz sırada içeriklerin hazırlanması için ihtiyacınız olan ekipmanları toplamak var. Burası sizin için biraz masraflı olabilir ancak elinizde ihtiyacınız olan ekipmanlar varsa bu aşamayı hızlıca geçebilirsiniz. Bir Youtuber’ın genel olarak ihtiyaç duyduğu ekipmanlar şunlardır:

 • Kayıt için kaliteli bir video kamera
 • Kayıt için kaliteli bir mikrofon
 • Videoların paylaşılması için ortalama üstünde hıza sahip bir internet
 • Video düzenlemelerinin yapılabilmesi için güçlü sayılabilecek bir bilgisayar
 • Video düzenlemeleri için profesyonel bir video edit, render yazılımı
 • Stüdyo çekimleri için ışık, tripod gibi ekipmanlar

Bunların dışında kanalınızın kategorisine göre ihtiyacınız olan ekipmanlar değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir makyaj kanalı için en önemli ekipmanlar makyaj malzemeleridir. Bunun dışında listede sıraladığımız ekipmanlar neredeyse her Youtuber için gereklidir ve kullanılmaktadır.

Kanalınızın İçeriklerini Hazırlamak

Kanalınız için bir içerik takvimi oluşturmak, içeriklerinizin konusunu belirlemek ve içeriklerinizi hazırlamak en fazla zaman harcayacağınız aşamadır. İçeriklerinizi düzgün bir şekilde hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İçeriğinizin başlığını bulmak
 • Başlığa uygun olarak kâğıt üzerinde bir yol haritası çizmek
 • Gerekli ekipmanları çekim için hazırlamak
 • Çekime başlayarak senaryonuza uygun bir şekilde çekimi yapmak
 • Yaptığınız çekimler sonucunda tüm videoları yazılım aracılığı ile düzenlemek ve gerekli ekleme çıkarmaları yapmak
 • Video hazır bir hale geldikten sonra render almak
 • Render alınmış olan videonun Youtube üzerinde paylaşılması

Bir video için aşamalar böyle olsa da tavsiyemiz en az 5-10 adet içerik hazırlayıp daha sonrasında paylaşmaya başlamanızdır. Böylece içerik hazırlayamayacak bir döneme girseniz bile elinizde hazır içerik bulunacaktır. Bunun yanında kendinize bir içerik takvimi oluşturarak bir hafta içerisinde kaç video paylaşacağınızı belirleyebilirsiniz

Düzenli paylaşım yapan ve içerik takvimine sahip olan Youtuberlar daha çok izlenme oranına sahiptir. Bunun sebebi takipçilerinizin ne zaman video paylaşacağınızı her zaman bilmeleridir.

Kanalınızın Reklamını Yapmak

İçeriklerinizi paylaşmaya başladıktan sonra bu içeriklerinize havadan izleyici gelmesini beklemek yükselmenizi oldukça geciktirebilir. Bu yüzden sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok noktadan kanalınızın ve içeriklerinizin reklamını yapmaya çalışın.

Bu süreci para karşılığında reklam vererek hızlandırabilirsiniz. Fakat tam olarak izlenmeniz için reklamlar yapmalısınız ve reklamlarda paylaştığınız içeriklerinizin izleyiciyi çekmesi gerekir. Kendinizi tanıtmanın bir yolunu bulduysanız bundan sonra izleyicileriniz yavaş yavaş aranıza katılmaya başlayacaktır.

Belirli Bir Kitleye Ulaşma Amacı

İçeriklerinizi paylaşmaya başlayınca ve videolarınız izlenmeye başlayınca kendinize bir hedef koyun. Youtube için bu hedef 40.000 toplam izlenme saati ve 1000 abonedir. Siz de bu hedefi kendinize koyabilirsiniz. Bu hedefin sonunda yeni bir hedef koyabilir ve bu hedeflerinizi aboneleriniz ile paylaşabilirsiniz.

Böylece sizi seven kişiler de başkalarına sizin kanalınızı önerecektir. Kanalınızın istatistiklerini inceleyerek, hangi kitleye hitap etmeniz gerektiğini de öğrenebilir ve içeriklerinizi buna göre hazırlayabilirsiniz.

Kararlı ve Sabırlı Olmak

Herkes kısa süreler içerisinde yükseklere ulaşmak ve popüler olmak ister. Fakat Youtube platformu için bu neredeyse imkansızdır. İlk videonuzu hatta ilk yüz videonuzu paylaştığınızda bile 1000 aboneye ulaşmamış olabilirsiniz. Bu durum hevesinizi kırarsa bu işe layık değilsinizdir demektir. Bu yüzden kararlı bir şekilde hareket etmeli ve oldukça sabırlı olmalısınız. Sabırlı olmadığınız taktide hiçbir kişiye ulaşamaz ve hiçbir şey kazanamazsınız.

Para Kazanma Sistemi

Youtube üzerinden para kazanmak bildiğiniz gibi mümkün. Google altında varlığını sürdüren Youtube, yayıncılara Adsense ile para kazanma imkânı sunuyor. Fakat bunun için kanalın belirli bir kitleye hitap etmesi ve belli hedeflere ulaşmış olması gerekiyor. Tüm bunların olması halinde birkaç haftalık süreçte Youtube tarafından kanal inceleniyor ve olumlu veya olumsuz bir dönüş sağlanıyor.

Olumlu dönüş gelmesi halinde kanalınıza reklamlar ekleyebiliyor ve izlenme ile tıklama başı para kazanabiliyorsunuz. Her içerikte kazanma oranı farklılık gösterse de Türkçe bir Youtube kanalında 1000 izlenme başına ortalama 1-3TL kazanılıyor. Videolarınız ortalama 100.000 kişi tarafından izleniyorsa video başına 100-300TL arası para kazanabilirsiniz anlamına geliyor.

Bunun yanında kanalınızın kategorisine göre sponsorluk anlaşmaları yapabilir ve ücretli tanıtımlar alabilirsiniz. Böylece gelirinizi çok daha fazla katlayabilme imkânınız bulunuyor. Ayrıca büyük kitlelere hitap eden Youtube kanallarına birçok firma tarafından tanıtım amaçlı ücretsiz ürünler gönderilmektedir.

Youtuber Olmak

Yukarıdaki tüm aşamaları başarıyla geçtiyseniz artık Youtuber olmuşsunuz demektir. Bundan sonra yapmanız gereken içeriklerinizi geliştirmek ve kitlenizi büyütmektir. Arkanızda tüm destekler mevcutsa bunu yapmanız oldukça kolay bir hale gelecektir.

Ancak bu aşamaya kadar yıllar geçebilir ve bu iş sizi oldukça yorabilir. Sadece kararlı ve sabırlı olanlar bu aşamaların hepsini geçecek ve kazanmaya başlayacaktır. Umarız siz de istediğiniz hedeflere en kısa süre içerisinde en rahat şekilde ulaşır ve emeklerinizin ekmeğini yersiniz. Bol şanslar dileriz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu