Zyxel Modem Şifresi ve Arayüz IP Adresleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde Zyxel modem ara yüzüne nasıl erişebileceğinizi ve Zyxel modem şifresinin ne olduğunu öğrenme yolunu göstereceğiz. İnternetinizle ilgili sorunlar oluştuğunda veya modem ismi ve şifre gibi ayarları değiştirmeniz gerektiğinde modem ara yüzüne girmeniz gerekir.

Bunun için ise hem bir web adresi hem de kullanıcı adı ile şifre bulunmaktadır. İnternete bağlı olsanız bile bunları bilmeden modeminizi kontrol etmeniz mümkün değildir. Fakat genellikle modemin markasına ve kullandığınız internet sağlayıcıya göre kullanıcı adı ve şifre bellidir. Siz değiştirmediğiniz sürece fabrika çıkışındaki şifreye sahip olacaktır. (Ayrıca bakınız: Superonline wifi şifre değiştirme)

Zyxel Modemler

Günümüzde birçok internet sağlayıcısı bulunmaktadır ve her internet sağlayıcısı farklı farklı modem markaları kullanmaktadır. Zyxel de bu modem markalarına örnektir. Fakat Zyxel birçok internet sağlayıcısı tarafından kullanılmaktadır..

Yani ister Turkcell, isterseniz Türk Telekom internetini kullanın, modeminizin markası Zyxel olabilir. Fakat internet sağlayıcınıza göre adresiniz, kullanıcı adınız ve şifreniz değişkenlik gösterecektir. Modem markanız ve internet sağlayıcınızı internette aratarak bilgilere daha kolay ulaşabilirsiniz. Ayrıca modeminizin getirildiği kutunun üzerinde veya kullanma kılavuzunda tüm bilgiler yer almaktadır.

zyxel modem sifresi
zyxel modem şifresi

Zyxel Arayüz IP Adresi

Arayüz IP adresiniz genellikle hangi modemi kullandığınıza bağlı olmayarak genel olarak kullanılan bir IP adresi olmaktadır. Genel IP adresleri şunlardan biri olabilir;

 • 192.168.8.1
 • 192.168.0.1
 • 192.168.1.1 (En çok bu kullanılır)
 • 192.168.255.1
 • 192.168.2.1

Bu adreslerden birini tarayıcınıza yazarsanız modem giriş sayfasına yönlendirilmeniz gerekir. Eğer hiçbiriyle erişemiyorsanız yapmanız gereken internete bağlıyken Windows komut istemcisi üzerinden ipconfig kodunu yazmaktır. Bunun için Windows arama çubuğuna CMD yazın ve yönetici olarak çalıştırın. Açılacak olan programa “ipconfig” yazarak enter tuşuna basın. Burada yüklenen bilgilerde hangi adresin modem adresiniz olduğunu görebilirsiniz.

Zyxel Modem Şifresi

Yukarıda modem kullanıcı adı ve şifrenize modem kutusundan ulaşabileceğinizi belirtmiştik. Fakat bazen bu kutuda bilgileri bulamayabilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusuysa ve daha önce modem şifrenizi değiştirmediyseniz aşağıdaki kombinasyonları giriş yapmak için deneyebilirsiniz.

 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: ttnet
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: 1234
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: turktelekom
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: Superonline
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: vodafone
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: admin
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: root
 • Kullanıcı Adı: root – Şifre: root

Yukarıda verdiğimiz kullanıcı adı ve şifrelerin hiçbiri ile giriş yapamıyorsanız daha önce şifreniz değiştirilmiş demektir. Ve şifrenizi hatırlamıyorsanız modeminize reset atmanız gerekir. Bu işlemi yapmadan önce bir uzmandan yardım almanız iyi olacaktır. Aksi taktirde modeminizin tekrar kurulumunu yapamayabilirsiniz.

Reset atmak için yapmanız gereken şey modeminizin arkasında bulunan ince deliğe iğne basmaktır. Bundan sonra modeminiz fabrika ayarlarına sıfırlanır. Ancak kurulumun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız internete erişemeyebilirsiniz. Bu yüzden resetleme işlemini yapmadan önce destek almayı unutmayın.

Umarız içeriğimiz sayesinde modeminizin ara yüzüne rahatça ulaşabilir ve istediğiniz ayarları değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu